NASUH ÇELEBİ CAMİİ RESTORE OLUYOR

9/10/2012, 11:21

BELDEMİZDE BULUNAN RESMİ ADI İLE ÇARŞI CAMİİ OLAN TARİHİ  NASUH ÇELEBİ CAMİİ NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI.

GÜMÜŞÇAY BELDESİNDEKİ YAKLAŞIK 300 YILLIK TARİHİ NASUH ÇELEBİ CAMİSİ ASLINA UYGUN ŞEKİLDE RESTORE EDİLİYOR. EN SON 1975 YILINDA GEÇİRDİĞİ YANGINDAN SONRA RESTORE EDİLEN CAMİİ GERÇEKLEŞEN RESTORE ÇALIŞMALARI İLE ASLINA UYGUN HALE KAVUŞACAK. CAMİİNİN RESTORASYONU BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK.

RESTORASYON HAKKINDA BİLGİ VEREN BELEDİYE BAŞKANI ADNAN PASTIRMACI; ' SULTAN 1. MAHMUD DÖNEMİNDE İNŞA EDİLEN CAMİİNİN RESTORASYONU İÇİN BALIKESİR VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNCE İHALE YAPILDI. ÇİVİ KULLANILMADAN TAMAMEN AHŞAPTAN İNŞA EDİLEN CAMİNİN TARİH VE SANAT AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ OLAN TARİHİ CAMİMİZ İÇİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI. BUGÜNE KADAR İBADETHANEMİZ YAŞATILMIŞ, BİZ DE BUNDAN SONRA İL ÖZEL İDAREMİZİN KATKILARIYLA YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMA İLE ÇOCUKLARIMIZA VE GELECEK KUŞAKLARA DA AYNEN BU ŞEKİLDE SAĞLIKLI, SAĞLAM VE KULLANILABİLİR ŞEKİLDE BU TARİHİ CAMİYİ AKTARMAK İSTİYORUZ ' DİYE KONUŞTU. AYRICA BAŞKANIMIZ CAMİMİZ RESTORE EDİLENE KADAR BELDEMİZDE BULUNAN ADNAN BAKAN A AİT MAĞAZA GEÇİCİ OLARAK İBADETE AÇILMIŞ OLUP, BELDEMİZDE BULUNAN DİĞER BİR CAMİMİZ OLAN KÜÇÜK CAMİMİZİN ÖNÜNEDE ÇADIR YAPTIK. BÖYLECE HALKIMIZ İBADETLERİNİ AKSATMADAN YAPABİLECEKLER DEDİ.

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİNDEN GELEN HEYET NASUH ÇELEBİ CAMİİNİ İNCELEYEREK CAMİDE MEYDANA GELEN HASARLARI VE YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALARI BELİRLEMİŞTİ.

 

Diğer Yazılar
Tüm Yazılar...